fbpx

Apartamenty, mieszkania i nieruchomości - Alicante

W tej kategorii znajdziesz wyselekcjonowane mieszkania, apartamenty czy bungalowy zlokalizowane w Alicante. To jeden z najbardziej znanych kurortów w Hiszpanii, a przy tym fascynująca okolica do odkrywania. Dowiedz się więcej na temat miejsca, do którego zdecydowanie warto powracać, nie poprzestając na jednej, krótkiej wizycie.Czytaj dalej

Podstawowe informacje o Alicante

Miejscowość leży nad Morzem Śródziemnym i zatoką o tej samej nazwie, w południowo-wschodniej części Hiszpanii. Administracyjnie jest prowincją, która należy do Wspólnoty Walenckiej. Z perspektywy historycznej to nie tylko miasto turystyczno-wypoczynkowe, ale przede wszystkim portowe. Zajmuje powierzchnię nieco ponad 200 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwane przez ok. 330 tysięcy osób. Z uwagi na znakomite warunki atmosferyczne w mieście przez cały rok trwa sezon turystyczny, którego szczyt przypada na miesiące letnie i wczesną jesień.Alicante jest stolicą regionu Costa Blanca (hiszp. Białe Wybrzeże), gdzie znajdują się jeszcze Calpe czy Benidorm. W pobliżu rozciąga się też Ciepłe Wybrzeże (Costa Calida) ze słynną Kartaginą. Warto się udać również ma wybrzeże Costa de Valencia.

Transport i komunikacja

Inwestując w nieruchomości w Hiszpanii, być może zastanawiasz się, jak dotrzeć do mieszkania, które wydaje się najlepszą propozycją na rynku. Jeśli chodzi o Alicante, nieopodal znajduje się port lotniczy Elche (Aeropuerto de Alicante-Elche), z którego są połączenia z Polską. Z bungalowu czy mieszkania na lotnisko można dostać się autobusem, taksówką albo wynajętym samochodem. Stosunkowo blisko jest zlokalizowane też inne lotnisko – w Murcji (Aeropuerto de Murcia-San Javier).Alicante jest skomunikowane szybką koleją z Madrytem. Funkcję obwodnicy pełni autostrada A7, w stronę Barcelony lub granicy z Francją należy wjechać na drogę AP7, z kolei AP31 łączy miasto ze stolicą. Jak przystało na port, z Alicante odpływają liczne statki wycieczkowe, są też jachty do wynajęcia. Popularne kierunki drogą morską to m.in. Majorka, Algier i Ibiza.

Język

Językiem obowiązującym w Alicante jest hiszpański w odmianie kastylijskiej. Można się jednak spotkać także z językiem walenckim, czyli regionalną wersją katalońskiego. W obiektach gastronomicznych czy hotelach obsługa jest zazwyczaj przygotowana do rozmów po angielsku.

Region, warunki pogodowe i klimatyczne

To, że Polacy decydują się na inwestowanie w takie nieruchomości jak apartamenty, bungalowy czy mieszkania na terenie Alicante, wydaje się całkowicie uzasadnione panującymi na miejscu warunkami atmosferycznymi. Na przyjemną pogodę w tej części Hiszpanii można liczyć niemal przez cały rok.Średnie temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia zaczynają się tu w okolicach kwietnia, a kończą dopiero pod koniec listopada. Nawet w zimowych miesiącach temperatury sięgające kilkunastu stopni pozwalają swobodnie wypoczywać czy odkrywać uroki miasta i regionu. Należy jednak podkreślić, że od grudnia do marca pogoda bywa kapryśna i – jak to na wybrzeżu – zdarzają się wietrzne czy deszczowe dni.Południowa Hiszpania cechuje się łagodnym klimatem, czego najlepszym potwierdzeniem są miejscowe uprawy cytrusów oraz innych owoców i warzyw. Nawet wczesną jesienią można wykąpać się w morzu.Jeżeli zastanawiasz się, co jeść podczas wypoczynku nad Morzem Śródziemnym w Alicante, odpowiedź znajdziesz w miejscowych lokalach gastronomicznych, które serwują między innymi wyborne owoce morza czy kultową paellę.

Zarys historyczny

Zanim przyjrzysz się architekturze czy kulturze Alicante, poznaj podstawowe fakty historyczne, które kształtowały miasto na przestrzeni dziejów. Wiadomo, że już między 5000 a 3000 rokiem przed naszą erą był to teren zamieszkany. Około X wieku przed naszą erą do wybrzeży dobijali Fenicjanie i Grecy zainteresowani handlem.W późniejszych czasach tereny były przedmiotem walk Kartagińczyków i Rzymian, a samo miasto być może zostało założone przez Hamilkara Barkasa, Na przestrzeni wieków Alicante trafiało pod panowanie Gotów i Maurów. W latach 718-1249 było to ich miasto, znane jako Al-Akant. Dopiero w 1265 roku zdobyli je żołnierze króla Aragonii.

Architektura i atrakcje turystyczne

Osoby poszukujące w Alicante apartamentów i mieszkań dla turystów z pewnością docenią tamtejsze urokliwe zakątki i atrakcyjne zabytki, które skłaniają do wypoczynku w inny sposób niż tylko na plaży. Do najciekawszych należą:
 • Concatedral de San Nicolás de Bari, świątynia przerobiona z meczetu w 1662 roku,
 • Barrio de Cruz – miejska starówka z najstarszym w mieście kościołem z XIV wieku, Basílica de Santa María, w którym znajdują się liczne zabytki – barokowe organy, chrzcielnica, ołtarz,
 • Ayuntamiento – XVIII-wieczny ratusz wzniesiony w barokowym stylu,
 • arena walk byków Plaza de Torros,
 • Muzea: Kolei (Torrellano), Sztuki XX wieku (dzieła m.in. Picassa i Dalego), Taurino, de la Asegurada, de las Hogueras, de Belenes,
 • Cytadela Castillo de Santa Barbara,
 • XIX-wieczny Teatro Principal,
 • wieżowiec Hotel Tryp Gran Sol,
 • promenady, plaże, parki.

Ciekawostki o Alicante

Wybierając idealny apartament, bungalow czy mieszkanie w Alicante, warto wczuć się w klimat miejsca. Hiszpania to kraj ludzi, którzy kochają życie i czerpią z niego pełnymi garściami. Portowe miasto przyciąga turystów i osoby chcące osiąść tu na stałe, inwestując w atrakcyjne nieruchomości. Oto kilka ciekawostek, które pozwalają poznać okolicę od jeszcze innej strony.
 • W Alicante swoją siedzibę ma Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.
 • Miastami partnerskimi są między innymi Nicea i Ryga. Patronem miasta jest św. Mikołaj, a mieszkańcy Holandii, którzy kultywują święto Sinterklaas, opowiadają, że ta przywożąca prezenty postać... przypływa statkiem parowym właśnie z Alicante.
 • 17 marca 1489 roku, gdy w regionie panowała susza, na obrazie przedstawiającym Jezusa miejscowy ksiądz zobaczył łzy. Po kilku dniach nadeszły deszcze, a wydarzenie uznano za cud, którego pamiątką jest lokalne święto Santa Faz.
 • Wielkim entuzjastą miasta był między innymi Hans Christian Andersen, jeden z najsłynniejszych bajkopisarzy w dziejach literatury.